Peniaze nie sú všetko

Peniaze potrebujeme na to, aby sme sa o seba a svoju rodinu postarali, mali strechu nad hlavou a mali čo jesť. To však neznamená, že sú všetko. Teraz však budeme hovoriť o inom aspekte peňazí, konkrétne o tom, prečo ich považovať za motiváciu je to najhoršie rozhodnutie, aké by ste kedy mohli urobiť.

měna
 
„Ak hovoríte, že peniaze sú tá najdôležitejšia vec, potom bude celý váš život plytvaním času. Budete robiť veci, ktoré robíte neradi, len aby ste mohli žiť ďalej, a robiť veci, ktoré sa vám nepáčia, je hlúpe. “- Alan W. Watts
 
Alan Watts bol britský filozof, ktorý mal veľmi odlišný názor na hodnotu peňazí, a teraz o mnoho rokov neskôr, jeho slová stále dávajú zmysel. V našej spoločnosti sa očakáva, že budeme žiť svoje životy podľa nejakých spoločenských noriem a hodnôt. To ale väčšinou znamená, že by sme mali mať dobré vzdelanie, nájsť si stabilné zamestnanie, kúpiť dom, ktorý si s najväčšou pravdepodobnosťou nemôžeme dovoliť, aby sme si potom mohli založiť rodinu a naučiť naše deti robiť to isté. Ale dáva to zmysel?
 
Mnoho ľudí nie je spokojných vo svojej práci. Ale prečo to robíme, prečo obmedzujeme naše šťastie a nakoniec kvalitu nášho života?
 
Peniaze ako obmedzenie

kufr peněz

Pracujeme na zarábaní peňazí; potrebujeme peniaze na život. To je jednoduchá pravda. Často sa však kladie veľký dôraz na zarábanie peňazí, a býva taký silný, že ovplyvňuje všetky naše rozhodnutia a eliminuje racionálne správanie. Nakoniec bez ohľadu na to, ako sa na to pozeráte, peniaze neurčujú, či ste mali šťastný život.
 
Naša neustála posadnutosť nimi nás vedie k tomu, že sme sa až príliš sústredili na ich prírastok. Sme nimi takí zaneprázdnení a chceme ich stále viac a viac ako keby naša hodnota alebo úspech priamo súvisela s vecami, ktoré máme. Peniaze odvádzajú našu pozornosť od toho, čo naozaj chceme, a mnohokrát sa stávajú cieľom namiesto nástroja na realizáciu cieľa.

4.4
05