Oplatí sa platiť za služby finančného poradcu?

Ešte pre nejakým časom sa na Slovensku doslova roztrhlo vrece s finančnými poradcami. Veď akoby nie? ide o dosť dobrý biznis. A keďže finančná gramotnosť v našej krajine, nie je na tej najvyššej úrovni, mnoho ľudí sa nechá nachytať a za tieto služby míňa nemalé peniaze. Samozrejme, že existujú prípady, kedy nie je takéto rozhodnutie na zlú vec.

plán

Koľko za takéto služby zaplatíte

Ceny za služby finančných poradcov sú samozrejme rôzne. Závisí to celkového renomé danej spoločnosti, alebo jednotlivca, ale aj danej lokality na Slovensku. Poradca v Bratislave, si bude účtovať určite viac, ako ten na východe. Vo všetkých prípadoch, sa však nejedná o tú najmenšiu položku. Preto toto rozhodnutie vždy zvážte.

Kedy sa vám finančný poradca naozaj zíde

Tieto služby sú výhodné najme pre ľudí, ktorí majú vo svojich financiách absolútny zmätok, alebo sa dostali do finančných problémov a nevedia ako ďalej. Ďalšou situáciou je napríklad to, keď zrazu prídete k väčšiemu obnosu peňazí. Aby ste o väčšinu z nich neprišli pri platení daní a iných právnych poplatkoch, finančný poradca nie je ten najhorší nápad. Reč je napríklad o dedičstve, či výhre v lotérii.

Plaťte iba za seriózne služby

Pozor si dajte najme na podvodníkov. V súčasnosti, musia mať všetci finančný poradcovia povolenie od Národnej banky Slovenska a zároveň byť zapísaný v jej registri. NBS vám v tomto celkom uľahčila samotné hľadanie. Na jej webových stránkach totiž nájdete kompletný zoznam registrovaných poradcov. Takže ak na nejakého natrafíte napríklad na internete, pred podpísaním zmluvy, zájdite na web NBS.

bussines

V čom všetkom vám finančný poradca poradí?

Finanční poradcovia vám poradia vo všetkých oblastiach, ktoré sa i okrajovo týkajú vašich financií. Ide napríklad o hypotekárne úvery, investovanie do nehnuteľností alebo cenných papierov, vstúpenie, či vystúpenie z druhého a tretieho piliera, dlhodobé sporenie, výber správnej banky, splácanie pôžičky a tak ďalej.