Čínska biznis kultúra

Veľa ľudí rozmýšľa o rozbehnutí biznisu v ďalekej Ázii. Ako príklad som vybral Čínu, ktorú by som chcel raz aj osobne navštíviť. Aby sme však mohli do Číny pricestovať, uveďme si o nej základné fakty, číslami vás zaťažovať nebudem. Čína:
· je rozlohou 4. najväčšia krajina na svete,
· je najľudnatejší štát sveta,
· hlavným mestom je Peking (POZOR! Najväčším mestom je Šanghaj),
· úradným jazykom je čínština.
čínská státní vlajka
Kultúra je hlavným komponentom každého biznisu. Samozrejme na začiatku každého stretnutia nesmie chýbať privítanie. Potrasením ruky nič nepokazíte, ba priam, je nutnosťou. Jednu vec, ktorú by ste si však mali zapamätať je, že musíte počkať, pokým vám váš partner nepodá ruku ako prvý. Malá diskusia na začiatku je vhodná, pokiaľ však nezačnete hovoriť o čínskej politickej situácií a o ľudských právach.

Zlou témou sú aj otázky o Tibete a Taiwane. Naopak, svojho biznis partnera potešíte ak použijete zopár slov v čínštine. Dávajte si ale pozor na význam vášho predslovu, môže dôjsť k menším faux pas. Typickou témou na začiatok sú otázky o prírode, počasí, kultúre, môžete spomenúť aj vaše príhody počas letu. Dávajte si pozor aj na negatívne vyhlásenia, Číňania ich nemajú radi. Negatívne odpovede sú považované za nevhodné, použite preto alternatívy, ako napríklad: budem o tom premýšľať, možno, uvidím.
společenské gesto
Samozrejmosťou je slušný oblek, najlepšie čiernej farby, avšak myslím si že nikto z nás by si nedal žlto-lesklý. Na stretnutia príďte zásadne včas, môže sa stať, že aj pri zopár minútovom meškaní bude váš biznis partner podráždený. Ďalšou samozrejmosťou je výmena vizitiek, takže buďte si istý, že ste si ich priniesli dostatok.

Na koniec, niečo málo o stretnutí v reštaurácií. Počkajte, pokým budete usadený. Počas jedenia nehovorte o biznise. Nebuďte prekvapení, pokiaľ niekto začne sŕkať, dokonca aj grgať, v Číne je to normálne. Špecialitami čínskej kuchyne sú škorpióny, hadia koža alebo krv. Nebojte sa ich. Prirodzene, odíďte pred vaším biznis partnerom.
prázdná vizitka
Verím, že bol tento článok pre vás zaujímavý a že v budúcnosti sa nebudete báť podnikať aj v takej krajine, akou je práve Čína.

Posted in Nezařazené