Čítanie online alebo reálnu knihu?

Čoraz viac stúpa popularita elektronických kníh, ktoré postupne nahrádzajú tlačené knihy. Niekto by mohol povedať, že je to lepšie, pretože tlačené knihy sa musia z niečoho vytlačiť a preto sa zbytočne rúbu lesy. No, dá sa oponovať, že aj čítačky, notebooky a telefóny sa musia vyrábať, aby sme z nich mohli čítať dané elektronické knihy.

staré knihy.jpg

Elektronické knihy sú na výstupe, už aj niektoré vysoké školy ponúkajú balíky elektronických kníh, z ktorých sa potom môžete počas celého štúdiu učiť. Otázne je, či vám to vyhovuje? Mne sa napríklad lepšie číta tlačená kniha ako elektronická. A to nehovorím o tom, že si do tlačenej knihy môžem vyznačovať zvýrazňovačom. Dnes sa to dá aj do elektronických kníh, to priznávam, ale je podstatne komplikovanejšie ako chytiť reálne zvýrazňovač ako si to nastaviť v čítačke alebo notebooku. Kto s tým má skúsenosť mi isto dá za pravdu.

knihovna.jpg

Nemyslím si, že by niekedy úplne vymizli tlačené knihy, pretože sú ľudia, ktorí milujú ich vôňu a ľudia, ktorí iné čítať nebudú. Hoci sú to teraz hlavné postarší ľudia, ktorí si nezvykli používať internet a jeho vymoženosti, ale myslím, že doba sa vráti znova a tlačené knihy budú znovu opäť populárne tak ako kedysi, hoci ich popularita nejako výrazne neklesla. Problémom je skôr, že dnes vychádzajú aj také knihy, ktoré nie sú pre čitateľov dosť atraktívne a je to plne pochopiteľné, pretože sú to tak povediac braky. Rýchlo kvasené knihy, ktoré nikomu nič nepovedia, ale vydavateľstvo ich napriek tomu vydá. Dnes vychádzajú aj knihy, ktoré sú odsúdené na nečitateľnosť…Bohužiaľ. Týmto by som skôr odporučila vydať ebook, pretože je dôležité šetriť prírodu a takisto nemať veľké oči, čo sa týka zárobkov. Ak je kniha dobrá, čitateľ si kúpi aj eknihu. Ak nie, tak vás nezachráni vytlačený náklad kníh.
A čo vy, kúpite si tlačenú knihu alebo dáte prednosť jej lacnejšej elektronickej verzii?

Posted in Nezařazené