Folklór, módny trend posledných troch rokov

Je nepochybné, že móda je neustále opakujúci sa kolobeh, v ktorom sa z odstupom času opakujú rovnaké prvky z pred mnohých rokov. Tejto úlohy sa naposledy zhostili tradičné ľudové vzory súhrnne označované ako FOLKLÓR.

kroj.jpg

Čoraz viac sa s týmito motívmi stretávame aj na mólach značiek svetových rozmerov. Ide o čiastkovú, ale aj úplnú inšpiráciu historickými odevmi, ktoré sú povýšené na najvyššiu úroveň – high fashion. Vysoká móda je medzinárodne používaný pojem, ktorý označuje oblečenie šité na mieru a následne prezentované v popredných mestách módy ako New York, Londýn, či Miláno. V podstate je to exkluzívne, často veľmi extravagantné oblečenie, ktoré udáva svetové módne trendy takmer na každý rok. Môžeme sa tešiť, že sa medzi ne zaradilo aj pár čisto slovenských folklórnych vzorov.
Samozrejme nejde len o motívy, ktoré sú nám známe. Do popredia sa čoraz viac dostávajú aj tradičné odevy Afrických krajín, Mongolska a Ruska. Dá sa povedať, že tomuto trendu podľahla každá krajina a vysporiadala sa s ním svojským a veľmi originálnym spôsobom.
Je vidieť, že aj niektoré naše dámy majú odvahu a podľahli čaru tohto zvláštneho prúdu elegancie.

Nie je to vôbec ťažké !

Nemusíte byť módny návrhár, aby ste sa mohli zapojiť aj Vy. Stačí vám len trošku kreativity a pár nápadov. Pokiaľ Vás nič originálne nenapadlo, tak si pomôžte inšpiráciou z internetu.
Jedným zo spôsobov a zároveň tým najjednoduchším, je dať si okolo pásu stuhu s ľudovým motívom. Či už k rôznym strihom sukní, blúzok alebo aj nohavíc. Takto môžete oživiť ktorýkoľvek outfit od všedného looku až po svadobné šaty.
Ďalšou veľmi elegantnou formou, je použiť túto stuhu ako šperk. Náramok, náhrdelník alebo ozdoba do vlasov.

folklor.jpg

Pokiaľ si trúfnete aj na niečo odvážnejšie, môžete poprosiť šikovnú krajčírku, aby Vám ušila model s prvkami tradičných krojov.
Samozrejme nezabúdame ani na pánov. Pre nich si módny priemysel pripravil opasky, krojované košieľky a dnes už veľmi populárne drevené motýliky.
Už stačí len vyjsť z tieňa a ukázať svetu, že aj história v modernom podaní dokáže byť krásna.

Posted in Nezařazené