História peňazí

Niekto ich má veľa iný žije z výplaty do výplaty a navyše nemá. Rozhodne je to jedna z položiek, ktorá je potrebná ku každodennému životu. Veď predsa všetci pracujúci ráno vstávajú do roboty kvôli peniazom. No kedysi to tak nebolo.

dolary.jpg

Kedysi ľudia poznali len výmenný obchod. Toto obdobie trvalo naozaj dlho a znamenalo to, že ľudia si vymieňali navzájom len nejaký ten tovar, ktorí si doma buď sami vypestovali, alebo vyrobili, dochovali. Neskôr si ľudia uvedomili, že nie je fér vymeniť také kura za kravu a začal mať daný tovar svoju hodnotu. Napríklad kura sa vymenilo za roštenku z kravy. Na území Slovenska sa za takýto tovar považoval napríklad plátno. Aj napriek tomu sa tento tovar nazýval primitívne peniaze.

Neskôr ľudia začali využívať ako peňažnú jednotku rôzne druhy kovov. Tie sa vážili a následne delili. Prvé kovové mince vznikli v Malej Ázií už v prvom tisícročí pred Kristom. Tieto mince mali špeciálne označenie, vďaka ktorému sa kov už nemusel vážiť ani deliť. Raziť ich mohli len panovníci príslušných krajín.

Papierové bankovky sa začali oficiálne tlačiť v deviatom až jedenástom storočí v Číne a v sedemnástom v Európe. Bankovky boli vždy kryté nejakými drahými kovmi, no často sa stávalo, že bankoviek bolo natlačených viac a to spustilo hyperinfláciu a krízy. Stávalo sa to hlavne počas vojny alebo ak bola krajina až príliš zadlžená.

bitcoin.jpg

Potom vznikali účty, peniaze vo forme šekov a v dnešnej dobe poznáme aj krypto peniaze.

Ako vznikli banky?

Ľudí postupne začalo obmedzovať výmeny peňazí. Pretože pri nej museli byť obe strany fyzicky prítomné. Koruny neboli chránené voči strate alebo krádeži. Mnohokrát sa stalo, že počas prenosu sa stala lúpež. túto situáciu zachytávajú mnohé Americké westernové filmy. Vyriešili to Taliani vo svojich mestách v pätnástom storočí. Vznikli takpovediac banky, do ktorých si niekto vložil peniaze a druhý si ich na inom mieste vyzdvihol.