Lacné cestovanie

V tomto článku vás presvedčím o tom, že každý môže cestovať, je len potrebné vedieť okresať vlastné výdavky. Rozoberieme si najdrahšie položky, ktoré cestovanie zahŕňa, a dozviete sa tipy, ako sa týchto zbytočných výdavkov zbaviť. Vyžaduje si to poriadny kus odvahy, ale verte, že výsledok v podobe zážitkov stojí za to. Zistíte, ako veľmi môže byť život sladký či trpký a možno na potulkách svetom nájdete časť svojej osobnosti, o ktorej ste netušili, že by mohla existovať.

jídlo

Presun

Je dosť logické, že sa v prvom rade budete musieť niekam dopraviť. Dĺžka cesty je len a len na vás, na to, aby ste dosiahli pocit slobody však nepotrebujete odísť úplne ďaleko. Máte teda viacero možností:

  • Auto – tu máte dve hlavné možnosti: buď máte vlastné auto, vezmete niekoho so sebou a teda vás cesta vyjde lacnejšie, alebo môžete stopovať. Druhý spôsob sa začína postupom času opäť vracať do módy, ale je potrebné vždy dbať na bezpečnosť a poslúchať vlastnú intuíciu. Je dobré mať nejakého parťáka, aby ste neostali sami, ale ak sa nebojíte, pokojne sa vydajte na výlet stopom aj sami.
  • Autobus/vlak – vyberte si vhodnú spoločnosť, ktorá má výhodný cenník a lákavé ponuky.
  • Lietadlo – prezrite si stránky, ktoré ponúkajú lacné letenky. Je ich mnoho, a budete príjemne prekvapení, aké lacné dokážu byť.

tee pee

Ubytovanie

Toto býva obvykle najdrahšia časť, paradoxne sa na nej však dá ušetriť najviac. Môžete si zvoliť:

  • Hotel, hostel, byt… – pohľadajte na internete stránky, ktoré poskytujú lacné ubytovanie, ktoré vám prenajímajú rôzni ľudia a preto je podstatne lacnejšie.
  • Stanovanie – môžete sa ubytovať v kempingu, alebo si stan rozložiť niekde inde. Fantázii sa medze nekladú, no musíte si dať pozor, aby ste neporušovali zákony.
  • Návšteva – porozmýšľajte, či niekto z vašich známych nebýva v krajine, ktorú by ste radi navštívili. Skontaktujte ich, možno budú ochotní poskytnúť vám strechu nad hlavou.

Strava

Reštaurácie sú zbytočne drahé, preto vám odporúčam zvoliť si inú možnosť. Zoberte si trvanlivé jedlo z domu, alebo, ak je súčasťou vášho ubytovania kuchyňa, využite ju a uvarte si niečo sami. Ak nemáte problém oslovovať cudzincov, skúste poprosiť miestnych ľudí, či by vám poskytli jedlo za menšiu službu (pokosenie trávnika, odhrabanie snehu, hrabanie lístia…).