Hosť na svadbe

Nevesta je najdôležitejšia

 Vo svadobný deň by mali všetky pohľady smerovať na svadobný pár a z toho úplne najviac na nevestu. Väčšina neviest necháva vzhľad svojich šiat ako tajomstvo, môžeme však predpokladať ich farbu a približnú podobu. Najzákladnejším pravidlom pri výbere outfitu pre svadobného hosťa je vyvarovať sa bielej farbe. Tá patrí len neveste. Ani páni by nemali mať v tento deň na sebe biely oblek, ktorý by si tiež mohol vziať na seba ženích. Bielu farbu si výnimočne môže obliecť svadobná mama, pokiaľ jej to nevesta odsúhlasí. Takže nezabúdajte nikdy si ako hosť neobliekajte bielu farbu.

družičky.jpg

Smutná čierna

Pre veselý svadobný deň nie je vhodnou ani čierna farba. Vyjadruje smútok, nosí sa na pohreby, a preto by sa nemala nosiť na svadbu. To platí pre ženské šaty. Mužské obleky v čiernej farbe sú vítané. Celkovo muži by mali zvoliť svoj oblek v tmavých farbách, či už čiernej, modrej alebo sivej.  Pre mužských hostí by bolo veľké faux paux, ak by mali oblečené niečo iné ako oblek. Sú výnimky, keď snúbenci požadujú od hostí oblečenie v štýle smart casual, pri ktorom sa typický oblek nenosí, ale ide o uvoľnenejší štýl outfitu. Takýto štýl sa vyžaduje pri tematických svadbách, najmä na pláži alebo v lese.

svatba.jpg

Všetko, čo nevesta chce

Niektoré nevesty kupujú pre svoje družičky rovnaké šaty. Sú tak spolu dokonale zladené. Ak nemusia mať družičky totožné šaty, zvyčajne sú požiadané, aby si zaobstarali šaty v jednom odtieni alebo škále farieb. Svadobní hostia majú svojimi šatami reprezentovať nielen sami seba, ale aj snúbencov. Pokiaľ snúbenci nepožadujú konkrétny štýl odevu môžu si na seba obliecť čokoľvek vhodné na túto príležitosť. Muži to majú jednoduchšie. Ich výber sa zužuje len na pánsky oblek. Do neho patrí biela košeľa, iné farby by mali zostať pre menej formálne udalosti. Kravata, či motýlik môže byť zladený so šatami partnerky. Outfit pre ženy by nemal byť príliš výstredný, mali by sa vyvarovať bielej a čiernej farbe. Nemusia mať na sebe striktne šaty. Dnešná móda ponúka iné alternatívy, napríklad overal, či dámsky oblek. Samozrejme treba dodržiavať aj iné pravidlá etikety obliekanie. Ak má dáma lodičky s otvorenou špičkou, je prehreškom mať na sebe aj silonky. Vždy pri výbere dámskych šiat na svadbu platí, že menej je viac. Hostia majú byť striedmi nielen vo výbere šiat, ale aj pri výbere doplnkov.

Posted in Nezařazené