Následky od smartphónov

Na začiatku týždňa sa v americkom denníku Washington Post objavil článok, ktorý rozvíril vody nie len v USA, ale na celom svete. Problém trávenia dlhých hodín online, väčšinou pri telefóne sa týka každého štátu. Nejde len o telefonovanie alebo jednoduché pripojenie na prezeranie mailovej schránky. Na web sa presunulo naozaj všetko. A internet sa presunul do mobilov. Takéto využívanie sa stalo obľúbeným hlavne u mladších ročníkov. To je pre mnohých varovným signálom. Mladé telo sa totiž len vyvíja a často si to odnesie chrbát a svaly, pri neprirodzenej polohe. Sklonená hlava, zápästie, ale aj celá postava naklonené na jednu stranu.

pokemon.jpg

Štúdia, ktorá neprekvapila, ale šokovala

Aj keď sa dlho špekulovalo o tom, aký dopad má zohnutý krk na kostru, najnovšie správy šokovali. Niektorí profesori s ňou dokonca súhlasia a vôbec ju nespochybňujú. Čo také sa teda našlo na telách mladých ľudí, ktorí sú fanúšikmi bezdrôtového pripojenia?
Výskumné centrum v Austrálii urobilo snímky hlavy a krku dobrovoľníkom vo veku štrnásť až tridsať rokov. Výsledky, ktoré sa našli boli naozaj neočakávané. Až u 44% sa na lebke vytvorili výrastky. Vďaka dlhodobému nakloneniu hlavy dopredu alebo aj vďaka žiareniu a Wifi, sa na zadnej časti lebky, blízko stavcov objavili „rohy“, ktoré sa nedajú ničím iným vysvetliť.

učení.jpg

Samozrejme, že ohlas spoločnosti nebol až taký šokujúci. Mnoho diskutérov je na pochybách, či majú takejto jednej štúdii veriť. Jej dôveryhodnosť podkopáva aj fakt, že jej autormi sú chiropraktici. Veľa neverí jednak ich praxi a už vôbec nie výskumu. Nie je preto prekvapivé, ako sa celá situácia vyvrbila. Tvrdiť niečo tak kontroverzné je pre mnohých, ktorí si nevedia predstaviť život bez technológii, nonsens. Sami kritici dávajú na ohlas svoje presvedčenie a nemienia ho zmeniť bez ďalších potvrdzujúcich dôkazov.
Aj tak to však môžeme brať ako varovanie a pozastaviť sa nad tým, koľko času venujeme prezeraniu obsahu siete cez mobilné telefóny alebo tablety.

Posted in Nezařazené