Pompeje- stratený raj

Každý je určite oboznámení s hrozivým koncom slávnych Pompejí. Mesto bolo pochované pod vrstvou popolu niekoľko storočí. Dnes sa po pompejských uliciach môžete opäť poprechádzať. Prekvapí Vás zachovalosť budov a fresiek a veľmi rýchlo si uvedomíte, že Pompeje neboli len tak nejaké miesto.

pompeje.jpg

Pompeje boli prístavné mesto a taktiež si tam stavali domy vojenskí veteráni. Práve preto museli byť pripravené plniť požiadavky svojich obyvateľov. Vznikali tam rôzne formy zábavy a služieb. Mohli ste tam nájsť obrovské vonkajšie športovisko. Bola to vlastne veľká trávnatá plocha obkolesená stĺpmi. A keďže Rimania uznávali kalokagatiu (harmóniu tela a duše) bývalo tam rušno. Po dobrom tréningu mohli Pompejania navštíviť slávne kúpele. Boli zdobené freskami, z ktorých sa niektoré zachovali dodnes. Dokonca už vtedy fungovalo niečo, čo sa nápadne podobali na dnešné fastfoody. V takejto „reštaurácii“ ste našli hlboké misy. V jednej bolo víno, v druhej voda, v ďalšej jedlo. Zobrali ste si, čo ste chceli a do nádoby na to určenej ste vhodili peniaze.

Za kultúrou sa chodilo do amfiteátru. Hrali sa tam tragédie či veselohry. Herci však boli výlučne muži a ženám bolo dokonca aj zakázané sedieť v prvých radoch, aby náhodou s hercami neflirtovali a nerozptyľovali ich. Na kraji mesta bola veľká vinica. Kuriozitou je, že vďaka popolu sa zachoval výhonok viniča, ktorý tam rástol a vedci boli schopný opätovne ho vypestovať. Dokonca sa z neho vyrába víno. Takže môžete piť rovnaký nápoj ako starí obyvatelia Pompejí.

neapol.jpg

Samozrejme nemohli chýbať povestné nevestince. Aj dnes ich spoznáte ľahko. Na stenách sú erotické fresky, ktoré mali slúžiť ako akési návody.

Pompeje určite stoja za návštevu. Okrem desivej atmosféry, ktorú dopĺňajú telá obalené popolom alebo zachovalé pohrebisko, pocítite aj dávnu iskru mesta. Pri prechádzke kamenistými uličkami si skúste predstaviť rušný život, ktorý sa veľmi neodlišuje od toho nášho.