Založenie rastlinného terária zhrnuté v troch jednoduchých krokoch

Rastlinné terárium je veľmi pekným a dizajnovým doplnkom domácnosti. Veľkosť, tvar, materiál a rastliny, ktoré použijete na jeho vytvorenie, záležia len na vašom vkuse. Jeho založenie nie je vôbec komplikované a nepotrebujete ani znalosti z oblasti botaniky. Prečítajte si návod, zhrnutý do troch jednoduchých krokov.

botanika
 
KROK ČÍSLO JEDEN- výber nádoby
 
Ako nám už napovedá názov, nádoba by mala byť priehľadná, ideálne sklenená. Použiť môžete poprípade aj plast, základom je aby nebol matný, poškriabaný, alebo inak znečistený. Na rastlinné terárium vám poslúži aj staré akvárium, ktoré ostalo odložené z čias, kedy vaše deti chovali škrečka, alebo rybičky. Použiť však môžete aj menšie guľové nádoby, alebo priehľadné vázy. Ak obľubujete netradičný dizajn, založte si ho pokojne do väčšieho zaváraninového sklíčka. Zaujímavé sú tiež špeciálne sklenené nádoby, ktoré si môžete zavesiť. Nech zvolíte akúkoľvek z vyššie spomínaných možností, musí sa na nej nachádzať otvor, kvôli prúdeniu vzduchu.
                 
KROK ČÍSLO DVA- príprava pôdy
 
Na dno nádoby umiestnite kamienky približne do dvojcentimetrovej výšky. Záleží to najmä od veľkosti nádoby. Môžete siahnuť po prírodnom štrku, alebo dekoratívnych kamienkoch. Materiál nerozhoduje, pretože ich hlavnou funkciou bude odtekanie prebytočnej vody a vlhkosti. Na túto vrstvu rozsypte uhlie. To si môžete zakúpiť, ale ak kúrite v piecke, použite rozdrvené uhlíky z čistého a chemicky neošetrovaného dreva. Tento materiál sa postará o udržiavanie vhodného prostredia. V malom priestore by nám totiž mohli začať vznikať choroboplodné zárodky plesní. Teraz môžete do terária umiestniť zeminu. Druh a množstvo záleží od toho, aké rastlinky budete pestovať.

bonsai
 
KROK ČÍSLO TRI- vhodné rastliny
 
V sklenených teráriách sa najviac darí skalničkám, a to najmä v tom prípade, že ich budeme pestovať v malo priestore. Nevyžadujú si príliš veľa pôdy, svetla a vody, takže toto prostredie je pre nich ideálne. Nebojte sa však experimentovať. Posadiť si môžete pokojne aj bylinky, okrasné kvety, alebo rôzne zdrobnené druhy zeleniny. Dbajte na to, aby ste terárium umiestnili na dostatočne svetlé miesto. Ak ho chcete mať v tmavšej miestnosti , môžete použiť klasickú žiarovku, ktorú umiestnite nad sklenenú nádobu.
 

Posted in Nezařazené