Balkónová džungľa

Ipomea purpurea

Po našom Pojovník, je popínavá letnička. Na balkóny sa hodí hlavne kvôli tomu, že vytvorí peknú prírodnú bariéru, ktorá vám zabezpečí dostatok súkromia. Počas celého svojho rastu, je obsypaná dekoratívnymi listami. Kvitne na fialovo, alebo modro. Darí sa jej ako na priamom slnku, tak aj v polotieni. Na jej pestovanie zvoľte hlbšiu nádobu a nezabudnite ju poriadne polievať.

balkon

Coleus blumei

Ďalšou obľúbenou rastlinkou je koleus. Na rozdiel od klasických, kvitnúcich rastlín, je pestovaný kvôli svojim nádhere sfarbeným listom. Existuje viacero odrôd, takže si môžete vybrať farbu vhodnú presne podľa zariadenia a iných rastlín na vašom balkóne. Darí sa mu v polotieni a v jednej nádobe ho môžete kombinovať aj s inými kvetmi.


Gazania rigens

Gazania patrí taktiež medzi letničky. Na svoj rast nepotrebuje veľa priestoru a obľubuje skôr menšie zálievku. Vhodná je na balkóny s dostatkom svetla, pretože kvitne vtedy, keď na ňu dopadnú slnečné lúče. Tešiť sa z nej budete môcť omnoho dlhšie ako s ostatných kvetov. Kvitne totiž až do prvých mrazov.

Agearatum houstonianum

Agerat môžete pestovať samostatne, ale najkrajšie vynikne v kombinácii s inak sfarbenými kvetmi. Poznáme ružové, biele, alebo modro kvitnúce druhy. Rastlinka je odolná voči vetru, takže sa hodí aj pre majiteľov severne orientovaných balkónov. Vďačná bude, ak jej poskytnete dostatok svetla a výživnú pôdu. Čo sa týka zálievky, nemá žiadne špeciálne požiadavky. Je dobré ak ju budete zalievať ako klasické rastlinky.

kytky

Impatiens walleriana

Rastlinka netýkavka kvitne ešte aj začiatkom zimy. Slabé mínusové teploty jej totiž neprekážajú. Výhodou je aj to, že si ju viete veľmi ľahko rozmnožiť doma. Na tento účel sa používajú odrezky, ktoré vložíte do pohára s vodou a za niekoľko týždňoch pustia korienky. K životu jej stačí polotieň. S vetrom sa však až tak dobre nekamaráti, preto je dobré ak ju pred ním ochránite.