Hliníkové disky nie sú len krajšie, ale aj lepšie

Ste oboznámení s hliníkovými diskami? Väčšina z vás vie, že ich viditeľnou prednosťou je oproti plechovým diskom ich oveľa atraktívnejší vzhľad a spolu s ním aj fakt, že hlinikove disky Najdisky doprajú vozidlu vyššiu estetickú úroveň, ktorú by naopak „plecháče“ mohli viditeľne znížiť. V skutočnosti je však vzhľad iba jednou z niekoľkých ďalších výhod elektrónov (hliníkových aludiskov). V ich prospech hovorí aj fakt, že v súčasnosti ich „obúva“ stále viac vodičov, u motoristov začínajú byť čoraz jasnejším favoritom. Hoci vo všeobecnosti platí, že sú oproti tým plechovým drahšie, v skutočnosti sú aj elektróny rozdelené do niekoľkých cenových kategórií (najčastejšie to záleží od značky). Dajú sa nájsť teda aj tie s pekným dizajnom a skutočne prístupnou cenou.

Biely Cadillac

Dnes si je už stále viac motoristov vedomých toho, že elektróny nie sú iba o krajšom dizajne, ale aj o ďalších oceniteľných vlastnostiach. Takisto v súčasnosti zaniká mýtus, že hliníkový disk je len „zbytočný luxus a paráda pre bohatších“. Aludisky sa stávajú priam výsadou a hlavne pre tých, ktorí majú relatívne nový voz, ktorý by naopak plechové disky mohli viditeľne pošpatiť, resp. degradovať celkový dizajn inak štýlového auta.

Ráfiky, červené autp

Nielen výzor, ale aj ďalšie plusy:

  • Disky zo zliatin hliníka sú citeľne ľahšie. Čo je následne cítiť aj pri jazde a odzrkadľuje sa to na lepších jazdných vlastnostiach a napríklad aj na úspore súčiastok a menšej spotrebe paliva. Časti vozidla sú vďaka tomu zachovalejšie a pri jazde sa takisto pravidelne spotrebováva menšie množstvo pohonnej látky. „Ľahšie vlastnosti“ je potom možné cítiť aj pri jazde, auto má kratšiu brzdnú dráhu ako aj ľahší rozbeh.
  • Nehovoriac o tom, že údržba hliníkových diskov je na rozdiel od plechových jednoduchšia. Prakticky ich stačí „prebehnúť“ vodou z hadice a je po špine. Nečistoty sa tu nezadržiavajú tak ako v plechových.