Správnou prípravou pôdy zabezpečíte sadeničkám správny rast a zdravie

Niektoré druhy zeleniny, alebo okrasných rastlín nemôžeme vysievať priamo na záhon. Pri niektorých je to preto, že na svoj rast potrebujú dlhšie obdobie, takže by počas leta nestihli vyrásť a dozrieť, iné zas pochádzajú z teplejších oblastí. V týchto prípadoch si preto musíme rastliny predpestovať v teplom interiéri, poprípade vykurovanom skleníku. Polovicou úspechu je správna doba výsevu, vhodná zálievka, teplo a dostatok svetla. Tú druhú polovicu predstavuje správne pripravená pôda na výsev.

hlína

Čím neúrodnejšia tým lepšia

Na rozdiel od dospelých rastlín, ktoré pre svoj rast potrebujú dostatok živín, majú semená úplne opačné požiadavky. Substrát, by mal byť čo najmenej výživný, pretože semená majú v sebe ukryté všetko, čo pre rast potrebujú. Ak ich vysejeme do príliš úrodnej zeminy, môže ich napadnúť pleseň, alebo sa dostavia poruchy v raste. Preto je ideálne, ak si na tento účel zakúpite substrát určený vyslovene na výsev rastlín. Nikdy doňho nepridávajte kompost, alebo iné hnojivo. Akýkoľvek zásahom tohto typu, by ste mladým rastlinkám len poškodili.

Nepodceňte dezinfekciu

Keďže pôda na výsev nemusí obsahovať takmer žiadne živiny, nemusíte sa obávať jej dostatočnej dezinfekcie pomocou tepla. Hlinu vysypte na starý pekáč, do tenkej vrstvy. Ak by ste jej nasypali príliš veľa, celý proces, by sa zbytočne predĺžil. Rúru si dobre predhrejte a hlinu „pečte“ pri sto stupňovej teplote, minimálne pol hodinu. Ak ju však v teple necháte aj hodinku, nič nepokazíte. Po tom, ako hlina vychladne do nej môžete začať vysievať semená.

klíčení

Vlhká pôda- dobrá pôda

Väčšina ľudí najprv vyseje semená, zakryje ich hlinou a zaleje ich vodou. postup, by však mal byť presne opačný. Do téglikov nasypte hlinu, ktorú dostatočne zavlažte. Najlepšie rozprašovačom s vodou, niekoľkokrát za sebou, následne do nej vysejte semená, zasypte ďalšou vrstvou a polievajte až o deň, či dva.