Prečo dnešné vzťahy už nie sú také ako ich poznáme od našich starých rodičov?

Možno ste už stretli na ulici starší pár držiaci sa za ruky, ktorý sa len v tichosti prechádza. Ak sa pýtate sami seba, ako je možné, že tieto babky a dedkovia spolu vydržali desaťročia a stále tvoria pár a my často nedokážeme vydržať ani zopár rokov, je tu hneď niekoľko dôvodov.
 Ležiaci muž a žena.jpg
Strach
Predošlé skúsenosti nás možno poznačili, okrem toho čelíme aj tomu čo sa deje v partnerstvách v našom okolí. V hlave nám to roztočí kolobeh rôznych myšlienok, ktoré nevieme dostať z hlavy a ovplyvňujú našu náladu a naše fungovanie vo vzťahu. Bojíme sa hádok, nevery, sklamania, opustenia a mnohých ďalších vzťahových nástrah, prichádzajú pochybnosti. Často práve tieto naše strachy vyvolávajú rozbroje, ktoré by inak nemuseli vzniknúť. Skúsme sa na chvíľu nebáť a oddať sa tomu, čo cítime bez ohľadu na to, čo zlé môže prísť.
 
Útek od problémov
Nájdeme si partnera, všetko je dokonalé, no zrazu príde prvý problém, za ním druhý, tretí. Ak je problém menší tak ho zvyčajne vyriešime no ak ide o niečo vážnejšie, často sa radšej vyberieme jednoduchšou cestou, utiecť – však nájdeme niekoho lepšieho. Alebo problémy neriešime vôbec a snažíme sa vyhýbať akejkoľvek konfrontácii, čo v konečnom dôsledku spôsobuje len ďalšie problémy. Nebuďme leniví a zabojujme o náš vzťah, pretože bez boja nedokážeme zvíťaziť.
 
Nedokážeme odpúšťať a priznať si chybu
Nikto z nás nie je dokonalý a každý robí chyby. Problémom však je, že často nedokážeme chyby odpúšťať a ani priznať si tie svoje. Pripúšťanie si a odpúšťanie chýb je práve to, čo robí páry silnejšími a odolnejšími. To však neznamená, že ich máme robiť zámerne. Problémom je naša hrdosť, ktorú je vo vzťahu niekedy potrebné postaviť do úzadia.
 
Zabúdame si vážiť čo máme a byť za to vďačný
Vždy sa ľahšie vryje do pamäti to čo sa nám nedarí, čo nemáme, tie negatívne spomienky. V dnešnej uponáhľanej dobe si zabúdame vážiť veci, ktoré máme. Ľudí, ktorí sú okolo nás. Zastavme sa na chvíľu a skúsme byť vďační za to, čím nás život obdaril. Lebo sa môže stať, že o to prídeme a potom už bude neskoro.
 
Sebeckosť
Správajme sa tak, akoby sme chceli aby sa k nám správal aj náš partner. Nemôžeme chcieť všetko, no pritom nedávať a neobetovať nič. Ak budeme myslieť len na seba, tomu druhého sa to po čase prestane páčiť.Starší manželský pár.jpg
 
Dokonalosť
Hľadáme dokonalého muža alebo dokonalú ženu. Zostaňme však nohami pevne na zemi. Taký alebo taká neexistuje. Až do chvíle, kým nenájdeme človeka, ktorého budeme milovať rovnako kvôli jeho dobrým aj zlým vlastnostiam. Ten bude pre nás dokonalý.
 
Hovorí sa, že naozajstná láska, to je zamilovať sa viackrát. Ale do tej istej osoby. Ak cítime, že naši partneri sú pre nás tí praví, tak zabudnime na strach, naučme sa byť vďační, zahoďme hrdosť a sebeckosť, naučme sa priznať si chyby a odpúšťať a nezabudnime, že čeliť problémom je ten najlepší krok na ich vyriešenie.

Posted in Nezařazené